Kuzey Kıbrıs Bisiklet Rotaları

Kıbrıs adasını keşfetmenin en güzel yolu hiç şüphesiz bisiklet sürmektir. Berova Klinik sağlıklı yaşam için bisiklet sürmeyi desteklemekte ve motive etmektedir. Bu amaçla web sitemiz içerisinde “Kuzey Kıbrıs Bisiklet Rotaları” başlığı altında bir  bölüm ayırmaya karar vermiş bulunmaktayız. Bu sayfanın amacı sağlıklı yaşam için hareket etmenin önemini vurgulamak dışında adayı farklı bir gözle görmek isteyenlere de yardımcı olmaktır. Bisiklet kültürünün yeniden canlanması ile ülkemizde giderek artan trafik sorunun hafifletilmesi ve hava kirliliğinin azaltılması  için de bir adım olabilir.
Hareketsizlik adamızda önemli bir sorundur. Bir hekim olarak gerek sosyal medyada yayınladığım paylaşımlarla gerekse bu sayfa vasıtasıyla bu konuda bir farkındalık yaratma çabasındayım.  Üç yılı aşkın bir süredir gerek yalnız gerekse Bisiklet Severler Derneği ve Rotalar üyeleri ile binlece kilometre gittim. Gitmiş olduğumuz güzergahları elektronik olarak kaydettim. İşte bu bilgi arşivi önümüzdeki aylarda hazırlığı bitecek kitap için de çok değerli bir kaynak olmuştur.

Hareket etmenin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu herhalde burada anlatmama gerek yoktur. Tersinden bakacak olursak hareketsizliğin yol açtığı olumsuzlukları saymakla bitiremeyiz. Stresli yaşam biçimi modern insanı teslim almış durumdadır. Bisiklet spor ve ulaşım aracı olması yanında stresi azaltması ile de bizlere yardımcı olmaktadır.
Arkadaşlarla süreceğimiz parkurlar bilgisayar navigasyon sistemi ile çalışılarak 2016 yılından beridir yayında olan Kuzey Kıbrıs Bisiklet Rotaları adlı facebook sayfasında izleyicilere duyurulmaktadır. Mayıs 2017’den itibaren Kuzey Kıbrıs Bisiklet Rotaları, Bayrak Radyo Televizyonu ve Bisiklet Sevenler Derneği ile birlikte ayni adla bir televizyon programına da hayat verdi. Bu amaçla arkadaşlarımızla birlikte rotalar hazırladık ve birlikte keyifle sürdük. İlk etapta 15 program çekilerek izleyiciye sunuldu.
Bu parkurların derlitoplu bir şekilde sunulması adada bisiklet sürmek isteyenler için bir kılavuz niteliğindedir. Bu parkurların çoğu sadece dağ bisikleti için uygundur. Parkurlar genellikle yeni başlayan sürücüler için uygun olmayabilir.
Ülkemizde bisiklet sporu giderek daha fazla ilgi çekmektedir. Birlikte sürdüğümüz ve parkurların ortaya çıkmasında katkısı olan tüm arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.
Hepinize şimdiden güzel sürüşler dilerim.
Dr. Kandemir Berova