Rota 1: Kanlıköy Göleti

GÖNYELİ- KÖMÜRCÜ- PINARBAŞI- KANLIKÖY (GÖLETİ)- GÖNYELİ

DAĞ BİSİKLETİ, 28,26km, Süre 2 saat , Zorluk 3-/5

“ 14 Mayıs 2017, Saat 07:00 buluşma noktasında anneler gününe özel sürüşümüz için toplanıyoruz. Rotalar ve Bisiklet Sevenler Derneği organizasyonunda ileride Kuzey Kıbrıs Bisiklet Rotaları adında milli televizyon kanalımız Bayrak Radyo Televizyonunda da yayınlanacak programının temelini de atıyoruz. Bu ilk sefere Milli Eğitim ve Kültür Bakanımız Dr. Özdemir Berova da katılmış, bizlere destek vermiştir.

Başlangıç fotoğrafı sonrası harekete geçiyoruz. Toprak  zeminde, inişli çıkışlı yol bisiklet sürmek ayrı bir keyif. Güzel bir bahar havası, kuşlar ve doğa süper. Bir solukta gidiyoruz adeta . Toprak yol son olarak badem ağaçları arasından geçip anayola bağlanıyor. Dikkatli bir şekilde geçip, yine kuzeye Kömürcü’ye doğru oldukça dik, asfalt yokuşa geliyoruz. Bisiklet sürmek isteyen yokuş tırmanmasını da bilecek …

Gurupta söylenmeler olsa da firesiz bir şekilde zirve noktaya ulaşıyoruz. Kömürcü Beşparmak eteğinde güzel bir Kıbrıs köyü. Sonrasında Pınarbaşı Piknik Alanına ilerleyip burada mola veriyoruz. Gözümde burasıyla ilgili anılar birer birer canlanıyor. Geri dönüş için anayola kadar asfalttan devam ediyoruz. Dikkatli bir şekilde anayolu geçtikten sonra tekrardan güney kısımdaki toprak yola giriyoruz. Ekip hafif iniş meyil nedeniyle hızlanıyor. Ufak bir kaza yaşanması bizi üzse de, berelenmeler dışında önemli bir sorun yaşanmıyor ve  yola devam edebiliyoruz. Kanlıköy Göleti’ne ulaşınca güzel manzara keyfimizi yerine getiriyor. Burası adeta çöldeki bir vaha gibi … Sonrasında az bir mesafe daha gidip başlangıç noktamıza ulaşıyoruz. “

Rota 1 GPX Bilgileri için tıklayınız …

Buluşma yeri : 

Alayköy – Kanlıköy Kavşağı

Parkurun başlangıç noktasına aracınızla gelebileceğiniz gibi bisikletle de ulaşabilirsiniz. Bu nokta Lefkoşa merkeze 10 km uzaklıktadır. Araç parkına uygun bir noktadır. Bisikletle gelecek olanlar sırasıyla Osman Örek Caddesi ve Kemal Şemiler Caddesi üzerinden Lefkoşa – Güzelyurt Anayoluna ulaşabilirler. Buradan sola ve sonraki ilk çıkıştan ( Alayköy / Kanlıköy kavşağı) sağa dönerek başlangıç noktasına ulaşırsınız.

Parkur Bilgileri :

Parkurumuz toplamda 28,26 km ‘dir. Başlangıç noktasından itibaren Kömürcü ve sonrasında Pınarbaşı’na kadar olan mesafe 14,5 km ‘dir. Büyük çoğunluğunda hafif iniş çıkışlı toprak yollardan oluşmaktadır. Yağmursuz günlerde her mevsim sürülebilir. Yaklaşık iki saatte bitirebilirsiniz.