Muskuloskletal ( MSK ) Ultrason

Tanısal ultrason tendon, eklem bağları, yumuşak dokular ve eklem içi anormal şişliklerin görüntülenmesinde kullanılabilen hızlı ve kolay ulaşılabilir bir değerlendirme yöntemidir. Bu şekilde kas, zar yapılar, tendon, kıkırdak, eklem bağlarında ve yüzeyel yumuşak dokulardaki yaralanmalar ve rahatsızlıklar Sonosite Turbo M Ultrason sistemi sayesinde yüksek çözünürlüklü olarak tespit etmek mümkün olmaktadır. Yüzeysel incelemelerde çok küçük parçalar ayrıntılı görüntülenebilmektedir. Bu şekilde yaralanmalar ve patolojilerin hızlı teşhisi mümkün olmaktadır.

Tanı koymanın yanında, eklem ve çevre dokulara enjeksiyonlarda yol gösterici olması ile de etkilidir. Özellikle diz eklemi ve omuz eklemi rahatsızlıklarında sıklıkla kullanmaktayız. Diz eklem içi sıvının miktarının belirlenmesi dışında menisküslerin, kıkırdakların, eklem zarının ve çapraz bağların genel olarak değerlendirilmesi de yapılabilmektedir.

Diz eklemi arkasında ortaya çıkan ve Baker Kisti olarak adlandırılan oluşumların kesin tanısı ve ölçümü de bu şekilde mümkün olmaktadır. Omuz, kalça, diz, dirsek gibi büyük eklemelerin çevresinde bursa denilen içi az bir sıvı ile dolu destek yastıklarını rahatsızlıkları ultrason yöntemiyle kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ultrason vücut içerisindeki sıvıların iğne çekilmesinde yol gösterici olmaktadır.

“Muskuloskletal ( MSK ) Ultrason” için bir yorum

Yorumlar kapalı.