Rota 2 : Anıt Tank

LAPTA – KARŞIYAKA – ANIT TANK – SELVİTEPE – LAPTA

DAĞ BİSİKLETİ ; 32,82 km , Süre 3 saat , Zorluk 4+/5

“ Bisiklet Turu hazırlığı bir önceki akşamdan başlar. Lastikler kontrol edilmeli gerekirse şişirilmeli, zincirler yağlanmalıdır. Bisiklet kıyafetleri, ayakkabılar , yedek giyim vs. hazırda tutulur . Sabah saat 05:30 ‘ da alarm çalınca heyecanla kalkarsınız. Evdekiler rahatsız edilmeden sessizce hazırlanırsınız. 28 Mayıs 2017, başlangıç saati 07:00 BSD ve Rotalar olarak Lapta yürüyüş yolu üzerindeki Zihni Cafe önünde buluştuk. Burası deniz kenarında lebiderya bir yer. Muhteşem bir pazar sabahı . Karşımızda biraz sonra tırmanacağımız Beşparmakların batı bölümü tüm haşmetiyle duruyor. Hedefte deniz seviyesinden başlayan ve Selvitepe istikametinde 868m tırmanma var. Kolay değil elbette . Ama sonuçta ödül olarak zirvedeki muhteşem manzaralar var. Tekerlek dönmeye başladımı bir kere gerisi geliyor sonuçta . Önce yavaş tempoda Karşıyaka yönünde tırmanıyoruz . Sonrası Kozanköy Çiftliği yönünde zorlu yokuşlar .

Çam kokuları ve kuş sesleri ile süslenmiş sürüşümüz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı döneminden kalma  Anıt Tank’a doğru devam ediyor . Karşımızda Mesarya’nın batı bölümü, Geçitköy Barajı ve Akdeniz Körfez’i tüm güzelliği ile duruyor . Yokuşlarla bacaklarımızda hissettiğimiz acının hiçbir önemi yok bizim için. Bisiklet grubumuz Tank çevresindeki doğal güzellikler ile resimler çekmek için fırsat buluyor. Arka ceplerde taşınan muzlar yeniyor. Terle olan sıvı kayıplarını önlemek için düzenli sıvı alımı mutlaka yapılıyor. Az dinlenme herkese iyi geliyor ve yola enerjiyle devam ediyoruz . Selvitepe altına kadar tırmanmaya devam ettik . Sonra inişin dayanılmaz hafifliğini hissettik . Ne zaman toprak yol düzensiz zemini ile başladı başka bir bisiklet sürüş tekniği ile herkes yeniden tüm dikkatini yola verdi. Lapta’ya kadar adrenalin dolu inişimiz bu şekilde devam etti . Tüm yorgunluk başladığımız noktada yaptığımız kahvaltı ile giderildi . Bir sonraki Rotalar seferinde birlikte sürmek dileğiyle …. “

Rota 2 GPX bilgileri için tıklayınız …

Buluşma Yeri :

Lapta Yürüyüş Yolu , Zihni Kafe

Lapta Sahil Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan Zihni Kafe önünde araçlar için park yeri mevcuttur. Dileyen aracıyla , dileyen bisikletiyle buluşma yerine rahatlıkla ulaşabilir.

Parkur Bilgileri :

Parkur uzunluğu 32,82 km’ dir. Parkurun genel olarak yarısıyokuş yukarı , yarısı da iniştir. İki saate en tepeye ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 3 saatte bitirilebilir. Selvi Tepe noktasına kadar 868 metre’lik tırmanış oldukça dik ve meşagatli ancak manzara ve çam kokuları için herşeye değer. Parkurun çıkış bölümleri asfalt,  inişin büyük bölümü toprak zemindir.

Lapta sahil yürüyüş yolundan itibaren Karşyaka’ya doğru tırmanma başlıyor. Gidiş ve dönüşte Girne – Geçitköy  anayolunu geçerken trafiğe lütfen azami dikkat gösterin. Sonrasında çıkış genellikle dar asfalt yoldan olmaktadır.

Trafik yoğunluğu dağa tırmandıkça azalsa da tedbiri elden bırakmayınız. Parkur tüm dağ tırmanma boyunca sürüclere muhteşem doğa manzaraları ile eşlik eder. Grup şeklinde gidilmesi en uygunudur. Dağdan Lapta’ya doğru iniş toprak yoldan olduğundan dikkatli olunmasında fayda vardır. Aşırı dik iniş yoktur. Ortalama bir bisiklet sürücüsü rahatlıkla gidebilir. Genel olarak parkur zorluğu 4+/5 olarak değerlendirebilirim.

 

Görülecek Yerler :

  1. Lapta Sahil Yürüyüş Yolu
  2. Karşıyaka köyü
  3. Kozanköy Çiftliği
  4. Beşparmak Anıt Tank
  5. Lapta
  6. Tüm parkur boyunca muhteşem doğa