Rota 3 : Sadrazam Forever V.1

KARŞIYAKA – KAYALAR – KORMACİT BURNU – KORUÇAM- ÇAMLIBEL – GEÇİTKÖY –  KARŞIYAKA PARKURU

DAĞ BİSİKLETİ, 46,98 km, Süre 3 Saat , Zorluk 3+/5

4 Haziran 2017 , Pazar, Saat 7:00, Sadrazam Forever Parkuru için Güzelyalı Sahilinde hazırız. Hava açık, rüzgar yok. Akdeniz adeta uyuyor. Rahatsız etmeden sessizce pedallarımızı çeviriyoruz. Bisiklet kadar doğa dostu bir araç var mıdır ? Yüzlerimizde gülümseme ile yola çıkıyoruz . Kıbrıs’ın kuzey sahil şeridinin 25 km’lik batı bölümünü gideceğiz önce. Yokuşlar başlıyor . Kaslarımız ısınmaya başlıyor. Rotalar ve Bisiklet Sevenler Derneği’nin düzenlediği parkurların üçüncüsündeyiz . Bayrak Radyo Televizyon’u bizi takip ediyor, çekimler yapıyor. Sürüş arkadaşlarımız oldukça motive . Sağ tarafımızda Akdeniz’in mavilikleri, sol tarafımızda Beşparmak Dağlarının en en batı bölümü var. Kekik kokuları geliyor. Manzara ile muhteşem bir doğa ziyafeti sunuluyor bize. Rotamız üzerinde bulunan Kayalar köyü ve sonrasında Sadrazam Köye ulaşıyoruz . Köyde kısa bir kahve molası yorgunluğumuzu alıyor. Yaz erken mi geldi ne ? Hava sıcaklığı daha sabahleyin 30 derecenin üzerine çıkmış vaziyette . Alınlarımızdan ter damlaları bisikletin kadrosuna damlamaya başladı bile.

Kormacit Burnuna taşlı toprak bir yoldan gidiyoruz . Tekerlekler çakıl taşlarının üzerinden dönüyor , sarsıntı tüm vücudumuzda hissediliyor. Burunda bizi balıkçılar karşılıyor . Uçtaki küçük adada olta ile avlananlar göze çarpıyor . Fener’in hemen altında kuzey sahil şeridine en batıdan bakıyoruz . Manzara bir harika. Ama fazla vaktimiz yok . Yol uzun. Toplamda 50 kilometreye yakın parkurun yarısı önümüzde duruyor . Hava ısındıkça ısınmış durumda . Pedaller dönüyor yine . Sadrazam köyüne sarsıntılı toprak yoldan geri dönüyoruz .

Koruçam’a doğru başka bir toprak yolu alıyoruz . Navigasyon sayesinde yolumuzu rahatlıkla bulabiliyoruz . Önceden çizilmiş rota harfiyen uygulanıyor . Güzelyurt Körfez’ine doğru ilerliyoruz önce . Sonrasında Dağın güney tarafına paralel ormanlıklar içindeki toprak yolları takip ederek Koruçam’a giden asfalt yola bağlanıyoruz . Aşırı sıcak ve terleme, çıkılan yokuşların bacaklara verdiği acıyı artırması normal. Sürüş ekibimiz herşeye rağmen mutlu . Koruçam’da kısa bir mola sonrası yola devam ediyoruz . Çamlıbel sonrası Geçitköy’e kadar baraj manzaralı muhteşem bir iniş . Bisiklet hız göstergesi zaman zaman 60 km/saat i gösteriyor . Hedef çok yakın . Güzelyalı sahilinin soğuk suları bizi bekliyor artık … Bir sonraki Rotalar seferinde buluşmak üzere hoşçakalın .”

Rota 3 GPX bilgileri için tıklayınız …

Buluşma Yeri :

Güzelyalı Sahili , Karşıyaka

Buluşma yerinde araç parkı için uygun bir alan mevcuttur. Kum sahil sıcak yaz mevsimlerinde denize girmek için de çok müsaittir.

Parkur Bilgileri :

Parkur uzunluğuğu 46,98 km dir. Toplamda 3 saate tamamlanabilir. Karşıyaka’dan Kormacit Burnu’na kadar çok güzel bir sahil şeridi sizi deniz manzarasıyla kucaklar ( Şekil 1). Sadrazamköy’e kadar dar asfalt yol bol çıkış ve inişlidir. Sonrasında toprak taşlı zeminden burundaki fenere kadar devam eder. Kormacit Burnu için bu yolu gidip dönmeye değer. Sadrazamköy’den sonra Koruçam’a doğu ister asfalt yolu takip edersiniz ister bizim yaptığımız gibi toprak yolları takip ederek  gidersiniz. Her ikisi de hiç şüphesiz güzeldir. Koruçam’a vardığınızda mutlaka kahvehanede bir mola vermek ve köyün farklı dokusu içerisinde dinlenin. Daha sonra sizi Çamlıbel’e kadar yokuşlu son etap bekler . Çamlıköy’den Geçitköy’e kadar dikkatli bir iniş yapmanız önemli. Asfalt yolda yer yer bozuk zemin olduğundan düşme riski vardır. O nedenle bu tür turlara mutlaka iyi bir fren sistemine sahip bir bisikletle gitmenizi tavsiye ederim. Genel olarak parkur zorluğu 3+/5 dir.