Bilgisayarlı Traksiyon Tedavileri

magw7wc2dyqevpngyjul9xa-2

Bilgisayar kontrolünde yapılan traksiyon ( çekme ) tedavileri mekanik etkileriyle bize önemli katkı yapmaktadır. Çekme tedavilerinin kökleri 16. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Örneğin o dönemlerde omurga, kol, diz gibi vücut bölümlerini çekmek için mekanik cihazlar yapıldığını biliyoruz. Günümüz teknolojisi ile traksiyon tedavileri bilimsel temeller üzerine oturmuştur. Özellikle yatay traksiyona izin veren ve bilgisayar kontrolünde etkin çekme yapabilen cihazların üretilmesiyle boyun, bel, göğüs omurgası bölgesindeki fıtıkların ameliyatsız tedavisi de büyük oranda mümkün kılınmıştır. Omurga fıtık cerrahisinde endikasyon aralığı giderek daralmıştır.

96097-8503634

Traksiyon tedavisinin etkinliğini artırmak için farklı terapi yöntemleri ile kombinasyon yapılmaktadır. Omurganın yatay olarak çekilmesi öncesinde pulse manyetik alan tedavisi ve  derin ısıtma tedavisi ( Diyatermi – MILI ) uygulanmaktadır. Bu şekilde çevre kas dokunun gevşemesini ve kan dolaşımın artması sağlanır. Bütün bu işlemler esnasında hasta herhangi bir ağrı duymaz. Gün aşırı uygulanan omurga çevresi ozon/oksijen enksiyonları doku kan dolaşımını artırarak iyileşmeye katkı yapar. Deneyimli ortopedi uzmanının gözetimi altında, modern cihazla yapılan kombine bilgisayarlı traksiyon tedavileri güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.ekran-resmi-2017-03-05-20-03-43

Hastanın uzman hekim tarafından muayenesi ve omurganın EMAR (MRI) tetkiklerinin yapılması ile teşhis konduktan sonra Traksiyon tedavileri hafta içi günlük olarak 10 seans olarak düzenlenir. Yukarıda belirtilen tedavilerin kombine edilmesi ile hem mekanik etki sağlanmakta hem de yumuşak doku içerisinde kan dolaşımının hızlandırılması amaçlanmaktadır.

Tedavilerin etkinliği deneyimli hekim tarafından sürekli gözlemlenmektedir. Hastalarımız özellikle tedavi sonrası bir aylık dönem sonrası faydalı etkileri daha iyi hissedebilmektedir.

Omurga rahatsızlıkları yanında traksiyon tedavileri diz, omuz ve kalça eklemlerindeki kireçlenmelerde ve hareket kısıtlılıklarında da uygulanabilmektedir. Özel çekme aksesuarları ile traksiyon tedavileri ayni şekilde bilgisayar kontrolü ile yapılmaktadır. Diğer tedaviler ile ayni şekilde bir kombinasyon uygulanmaktadır.

buld

Endikasyonlar :
1. Omurga fıtıkları ( Bulging , protrüzyon ve ekstrüde olmayan disk hernileri )
2. Spondilartroz ( omurga kireçlenmeleri )
3. Omurgada nöral foramen ( sinir kökünün geçtiği delik ) daralmaları
4. Servikal ( boyun ) kaynaklı migren
5. Diz/ Kalça / Omuz eklem kireçlenmeleri , hareket kısıtlılkları

Bilgisayarlı Traksiyon Tedavileri:
1. Bel Traksiyonu
2. Göğüs Omurga Traksiyonu
3. Boyun Traksiyonu
4. Diz / Kalça / Omuz Traksiyonu

Kombine Traksiyon Tedavileri

Kombine Bilgisayarlı Omurga Traksiyon Tedavileri

YöntemSüreToplam Seans
Manyetik Alan Tedavisi20dk10
Mikrodalga Diyatermi6 dk10
Paravertebral Ozon Enjeksiyonu5 dk5
Bilgisayarlı Traksiyon Tedavileri15 dk10