Röntgen

fujifcr

Tıpta en temel tanı yöntemlerinden bir tanesi de röntgendir. X-ray olarak da adlandırılmaktadır. Kemik yapıyı oldukça iyi gösterdiğinden, iskelet sistemi kökenli hastalıkların tanısında genellikle ilk başvurulan yöntemdir.

Travma, enfeksiyon, tümör, romatizmal ve diğer ilerleyici eklem hastalıkların tanısında önemli bilgiler verir. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji alanında röntgen sıklıkla gerekli olmaktadır.

Kliniğimizde röntgen hizmeti mevcuttur. Sorumlu hekimimizin gözetiminde x-ray grafi çekilmektedir. Sedecal SP HF 4.0 cihaz kullanılarak çekilen filmler 10-15 dakika içerisinde hazır olmaktadır.

El parmağı, el, el bileği, ön kol, dirsek, üst kol, omuz, köprücük kemiği, boyun omurgası, göğüs kafesi, akciğer, kalça, üst bacak, diz, alt bacak, ayak bileği, topuk kemiği ve ayak grafileri çekilebilmektedir.

Çekilen röntgen filmleri Fuji CR T2 Prima cihazı ile doğrudan dijital okutulmaktadır. Gelişmiş dijital teknoloji sayesinde hassas kemik ve eklem incelemesi mümkün olmaktadır.  Kliniğimiz bünyesinde olmayan tetkikler ve gerekli görülmesi halinde bilgisayarlı tomografi veya MRI gibi ileri görüntüleme yöntemleri için yakında bulunan radyoloji kliniklerinden faydalanmaktayız.