Psödogut (Yalancı Gut)

Yalancı gut, eklemlerde, kalsiyum tuzu kristallerinin  birikmesine bağlı, iltihabi bulgulara neden olan bir hastalıktır. Genellikle gutla karıştırıldığı için psödogut (yalancı gut) hastalığı adı da verilmiştir. Bu rahatsızlığın değişik formlarda da seyrettiği gözlemlendiğinden CPPD (Kalsiyum Pirofosfat Birikim Hastalığı ) daha doğru bir tanım olarak kabul görmektedir.

CPPD, hiçbir şikayete neden olmaksızın (asemptomatik) , sadece röntgen filminde tesadüfen birikimler şeklinde görülebilir. Hastalığın akut formuna ise psödogut denir.  Psödogut, gut hastalığına benzer belirtileri olan bir artrit (eklem iltihabı) türüdür. Ancak psödogutta, guttan farklı bir kristal; kalsiyum pirofosfat birikimi, inflamasyonu (iltihabı) başlatır. CPPD, tedavi edilmediği takdirde, uzun vadede ciddi kronik (uzun dönem), ağrılı ve iltihabi hastalıklara yol açabilir.

Hastalık daha çok dizlerde ve el bileğinde görülür; bazen omuzlarda bileklerde ve diğer eklemlerde de görülebilir.   Çoğu zaman kristalin neden oluştuğu bilinmez, ancak kristaller yaş ile orantılı olarak artar. Ailedeki genetik yapı da hastalıkta önemli bir rol oynamaktadır.  Yaşlanmayla görülme sıklığı artar. CPPD, 60 yaş altında çok nadiren görülür. Kalsiyum pirofosfat kristalleri ilk kıkırdakta birikir ve bu dokuya zarar verir. Kalsiyum fosfat kristallerinin eklem sıvısına geçmesi eklemde iltihaba; şişlik, sıcaklık ve şiddetli ağrılara (akut atak) neden olabilir.

Tanı muayene bulguları ve laboratuvar test sonuçlarının incelenmesiyle yapılır. Eklemin direkt röntgen filminde, kalsiyum içeren birikimlerin kıkırdakta var olup olmadığı görülebilir. Direkt filmde bu görüntü ‘kondrokalsinozis’ olarak da adlandırılır. Eklem msk ultrasonografisinde kristal birikimi görülebilir.  MR, diğer hastalıklardan ayırt etmek için gerekebilir.

Kristal birikimlerini çözmek için belirli bir tedavi bulunmamaktadır. Akut ataklarda steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar verilebilir.  İleri derecede eklem şişliklerinde eklem sıvısının boşaltması ve o eklem içine kortikosteroid enjekte edilmesi faydalı olur.

Yayınlayan

Berova Klinik

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği