Omuzda Rotator Manşet Nedir ?

Rotator manşet (rotator cuff), omuz ekleminin çalışmasını sağlamak için gerekli olan kaslar ve tendonlar grubudur. Bu grup, omuz eklemi hareketlerini yapmak için çalışır ve supraspinatus, infraspinatus, subscapularis ve teres minor gibi kasları içerir.

Supraspinatus kası, omuz ekleminin üst kısmında yer alır ve omuz ekleminin yukarıya kaldırmasını sağlar. Infraspinatus kası omuz ekleminin arka kısmında yer alır ve omuz ekleminin dışa doğru çevirmesini sağlar. Subscapularis kası kürek kemiği ön bölümden başlararak omuz ekleminin ön kısmında yer alır ve omuz ekleminin içe doğru çevirmesini sağlar. Teres minor kası ise omuz ekleminin arka kısmında yer alır ve omuz ekleminin dışa doğru çevirmesini sağlar.

Rotator manşet kasları, omuz ekleminin hareket etmesini sağlar. Bu hareketler arasında omuz ekleminin yukarıya kaldırılması, aşağıya indirilmesi, içe ve dışa doğru çevrilmesi gibi hareketler yer alır.

Rotator manşet kasları ve tendonları hareketler sırasında sürekli olarak yük altında olduğu için, yıpranma veya yırtılmalara açıktır. Bu nedenle, rotator cuff kaslarının ve tendondlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için, omuz hareketlerini doğru şekilde yapmak ve omuz kaslarını güçlendirmek önemlidir.

Yayınlayan

Berova Klinik

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği